Nasz manifest: Kim jesteśmy?

dj wika

Fundacja 2035 jest organizacją apolityczną. Tworzy ją grupa osób w różnym wieku i różnych zawodów.  Łączy nas ciekawość świata, radość życia i pasja działań twórczych. W 2035 roku będziemy…  dużo starsi, ale nadal pełni pozytywnej energii.  Bo czy wiek musi oznaczać rezygnację z aktywności, rozwoju, przyjemności ? Obok nas za progiem 60-ciu lat będzie wówczas ponad 40 procent Polaków. Także Ty. Fajnie byłoby odbyć tę podróż wspólnie. Mieć wpływ na wybór kierunków, tempo marszu, przystanki. Wspólnie ukształtować przyszłość pamiętając o wczoraj. Stworzyć sieć pokolenia.

Dokąd zmierzamy?

tablet (2)W 2035 roku wszystko może być inne niż dziś, bardziej przyjazne, kolorowe, respektujące uniwersalne wartości.

Widok osoby starszej przyjmowany będzie naturalnie, bez wartościowania i ocen. Jej aktywność społeczna, kulturalna i fizyczna również.  Nikt nie odwraca się od ograniczeń i ułomności jednych, jak i nie gorszy stereotypowo niestosownym do wieku zachowaniem drugich.

W miastach, miasteczkach i na wsiach wspólną przestrzeń wyznaczą potrzeby uniwersalnego społeczeństwa, w którym każda grupa wiekowa ma równe prawa, choć odmienną specyfikę. Seniorzy jako obywatele uwierzą w siebie. Będą wiedzieć, jak i do kogo o swoich oczekiwaniach mówić, by zostały spełnione.

Biznes dostrzeże ogromny ekonomiczny potencjał seniorów. Powstaną nowe sektory gospodarki i usług. Wspólnie zadbamy o to, by ich produkty były faktycznie przydatne, funkcjonalne i ładne. Taki „srebrny design”.

Twórcza międzypokoleniowa wymiana doświadczeń i myśli pozwoli każdemu na aktywność zawodową i społeczną bez limitu czasu i wieku.

Żyć, działać i pracować w uniwersalnym społeczeństwie przyszłości będziemy razem. Wspólnie. Dzieci, młodzi, dorośli, seniorzy i ci najstarsi. Każdy na miarę swoich sił, chęci i możliwości.

seniorzy_ ZOS.jpgOsoby starsze potrzebujące intymności i poczucia bezpieczeństwa znajdą je w specjalnych strefach. Tu w gronie rówieśników łatwiej im będzie realizować marzenia i pasje. W swoim tempie i stylu.

A chorzy, samotni, cierpiący po bolesnych stratach? Dzięki zbudowanej wspólnie pokoleniowej sieci wsparcia, znajdą opiekę i empatyczną wspólnotę. Otoczeni  serdeczną troską i sąsiedzkim ciepłem.

Jak widzisz  wiemy, dokąd zmierzamy. Ale odpowiedzi na pytanie „Jak tam dojść?” chcemy poszukać wspólnie z Tobą.

Zapraszamy do nowej pokoleniowej przygody. Wywołajmy srebrne tsunami. Zmieńmy siebie i świat wokół. Bo chyba…  nie mamy wyjścia.

 

29.09 Prawie kwadrans łódzkiej TVP o fundacji i jej projektach: ASOS „Nasza przyjazna przestrzeń” realizowanym razem z Centrum OPUS oraz P FIO „Aktywni, kompetentni, kreatywni 55+” realizowanym wspólnie ze Stowarzyszeniem HIPOKAMP

http://www.tvp.pl/…/sp…/byc-seniorem/wideo/21092014/16935280

 

Skomentuj wiadomość