Romualda Thomsen

SAM_1948

Animatorka kultury, aktywna seniorka.

Absolwentka Filologii Polskiej Uniwersytetu Łódzkiego ze specjalnością Teoria literatury i Historia dramatu i teatru.

Po studiach pracowała w Łódzkim Ośrodku Telewizyjnym m.in. jako asystent reżysera oraz na stanowiskach redaktora i kierownika produkcji. Wieloletni rzecznik prasowy Związku Polskich Artystów Plastyków w Łodzi, kierownik biura ZPAP  i organizator imprez w Klubie Plastyków. W 1976 r. wyróżniona nagrodą Miasta Łodzi.

Swoje szerokie zainteresowania artystyczne m.in. malarstwo i muzyka, rozwijała po wyjedzie do Danii. Jako członek Związku Artystów w Karlebo wystawiała swoje obrazy olejne na licznych wystawach plastycznych. Współpracowała z Klubem Duńskich Poetów komponując muzykę do ich wierszy i przygotowując performance poetycko – muzyczne w klubach i kawiarniach. Przez wiele lat śpiewała w duńskim chórze „Cantarellerne”.

logo_ptzp_netOd kilku lat mieszka znów w Polsce. Śpiewa w chórze „Canto sonoro” w Łodzi. W 2012 r. zainspirowana poetycką twórczością Henryka Dudka, skomponowała muzykę i wraz z grupą artystów Pawłem Kuleczką i Markiem Chronowskim przygotowała liryczny collage słowno-muzyczny Malowane słowem.

Jest laureatką ogólnopolskiego konkursu dotacyjnego Seniorzy w akcji w 2013 roku realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, jako pomysłodawczyni i koordynatorka projektu teatralnego Pękające torby z papieru o seniorach, z seniorami dla wszystkich. Premiera przedstawienia kwiecień 2014

WP_001333

Spektakle pokazane zostaną w łódzkim AOIA i kilku innych miejscach. Ciekawie zapowiadają się planowane po premierze spotkania z młodzieżą licealną. Realizatorzy liczą na szczerą dyskusję na temat wpływu stereotypów na postrzeganie starości i młodości, różnicach, które nie powinny dzielić pokoleń oraz poszukiwania wspólnych wartości.

 

Skomentuj wiadomość