Pierwsze nasze lato

Fundacja 2035 i Fundacja Miłorząbb

Zostaliśmy zarejestrowani. Możemy działać. Przed nami mnóstwo pracy organizacyjnej, ale nie brak nam entuzjazmu. Dobry znak: zostaliśmy zakwalifikowani do udziału w projekcie „Aktywni ekonomicznie”.

Jeśli nasze pomysły zyskają przychylne oceny jurorów m.in. z Łódzkiej Loży BCC mamy szansę na  cykl bezpłatnych szkoleń i finansowe wsparcie promocyjne.

Od początku nastawiliśmy się na współpracę z każdym, kto tak jak my jest pozytywnie nastawiony do przyszłości  i chce tworzyć pokoleniową sieć aktywnych optymistów. W centrum naszej uwagi znalazły się osoby starsze – łącznicy między tym co było, co jest i co będzie. Postanowiliśmy ich wesprzeć wspomagając jako wolontariusze ich cyfrową edukację, motywując do działania i nieustającej pracy nad sobą. Jak to zrobimy?

Zgłosiliśmy się na szkolenia dla latarników Polski Cyfrowej Równych Szans. Idea projektu Stowarzyszenia Miasta w Internecie jest nam bliska. Po tygodniu nauki i warsztatów zaznajamiających nas z tajnikami pracy „pedagogicznej” z seniorami otrzymaliśmy certyfikaty i… mogliśmy zacząć. Pierwszym działaniem był udział w Międzynarodowym Festiwalu Wolontariatu „Kontakt” – Strefa Senior (08.2013).

Maria Magdalena Poulain z naszej fundacji wzięła udział w konkursie grantowym dla latarników Lokalny Plan Działania. Jej lokalne działanie „Serdeczn@Sieć” zostało wyróżniony drugim miejscem i grantem wspomagającym. W planie było włączenie do cyfrowej rzeczywistości w ciągu roku 170 osób z pokolenia 50+. Tymczasem do grudnia 2013 nasza latarniczka „przeszkoliła”  już ponad 200, a przed nią jeszcze 6 miesięcy!

Nawiązaliśmy współpracę partnerską z Fundacją „Miłorząb” . Prezes Fundacji Miłorząb Iwona Bus, która jest certyfikowanym trenerem Nordic Walking, zaproponowała nam wspólne aktywizowanie pokolenia 50+ na kilku płaszczyznach. Po pierwsze regularne zajęcia Nordic Walking dla seniorów w Parku Poniatowskiego. W promocji wsparła nas Zielona Łódź. Z bezpłatnych ćwiczeń i konsultacji skorzystało około 100 osób. Przy okazji przeprowadzaliśmy ankiety ewaluacyjne, aby sprawdzić, czy zajęcia ruchowe na świeżym powietrzy wpływają pozytywnie na samopoczucie seniorów. Zgadnijcie jakie były wyniki? Zimą większość naszych „kijkarzy” trafiła na latarnicze zajęcia komputerowe. I świetnie sobie radzą.

Z naszym partnerem, jako „studenci” odwiedziliśmy też Barcelonę, gdzie w ramach międzynarodowego projektu  „ENPSYGE. Uczenie się przez całe życie” adresowanego do osób zagrożonych chorobami wieku i ich opiekunów, mogliśmy zobaczyć, jak postrzegani są seniorzy w Hiszpanii. Naszą relację i wnioski zamieściła łódzka prasa.

Wraz z Latarnikami PCRS złożyliśmy wniosek do Budżetu Obywatelskiego Łodzi L0088 Cyfrowa Łódź 50+  (wniosek nie wszedł do realizacji).

Skomentuj wiadomość