Edukacja cyfrowa semestr jesienienny

tydzien z internetem dz 2_3 (3)

Styczeń 2015

19-26.01

Dwie nowe grupy w Bibliotece przy ul Osiedlowej 6. Początkująca to jak zawsze nauka korzystania z komputera i klawiatury, zaawansowana uczyła się dołączania załączników do maili, zmieniania nazw plików, zapisywania załączników itp. Temat do ćwiczenia na kolejnych zajęciach.

13- 27.01

Pracujemy z dużą grupą 60+ (w porywach do 17 osób na zajęciach!) korzystając z sal Uniwersytetu Medycznego udostępnionych seniorom dzięki współpracy z Urzędem Miasta Łodzi i Zespołem ds Seniorów. Tematy zajęć styczniowych: jak zaplanować podróż w Internecie, czyli jak korzystać ze stron i ich funkcjonalności MPK, PKP, PKS, Polski Bus oraz Google Mapa; poczta internetowa, zakładanie kont pocztowych oraz nauka wysyłania maili.

7-14.01

Dwa ostanie spotkania z grupą poczatkową „0″ Uniwersytetu Trzeciego Wieku Uniwersytetu Medycznego. Założyliśmy konta na gmailu i poznawaliśmy funkcjonalności poczty mailowej. BYło trochę zamieszania podczas ustalanie haseł i nazw użytkownika, ale ostatecznie wszyscy dołączyli do społeczności cyfrowej i posiadają swoje adresy. Wymieniliśmy maile. mamy nadzieję, że grupa w komplecie odmelduje się wiosną, aby odkrywać kolejne „tajemnice” Internetu.

Grudzień 2014

08-09.12.

Nowa grupa i nowe potrzeby. Zaczynamy od zera – czyli od lekcji, jak i po co włączamy komputer i o co właściwie chodzi z tym Internetem. Ale  na początku największym wyzwaniem okazało się… pomieszczenie wszystkich chętnych do nauki seniorów w, wcale nie takiej małej, pracowni komputerowej Uniwersytetu Medycznego. Uczestnicy wykazali się ogromnym zapałem. I choć czasem nie wszystkim wszystko szło gładko, rozstaliśmy się po dwóch godzinach intensywnej pracy z głębokim przeświadczeniem, że za 8 tygodni Internet nie będzie miał przed nikim tajemnic.

01-03.12

Powoli finiszujemy. Tegoroczną przygodę z komputerem i Internetem zakończyła grupa kilkunastu seniorów spotykających się z nami w pracowniach Uniwersytetu Medycznego przy ul Pomorskiej 251. Grupa z biblioteki na Osiedlowej 6 skorzystała z porad informatyczno – technicznych latarnika Przemka. A za tydzień w trzech grupach zakładamy pocztę elektroniczną, aby wysłać świąteczne życzenia…

DSC_0799

 

Listopad 2014

26.11

Kutnowskie Amazonki po raz drugi – fantastyczne Panie, niezwykłe i bardzo miłe doświadczenie dla nas oraz dużo wzajemnych korzyści.
26_11_Kutnowskie Amazonki (4)
Poznaliśmy portale Internetowe związane z usługami zdrowotnymi od www.znanylekarz.pl po internetowe apteki i strony Ministerstwa Zdrowia. Testowaliśmy nową www.bil.aptek.pl pozwalającą sprawdzić niepożądane interakcje leków.
Na zakończenie obok zaproszenia na kolejne spotkania z Internetem otrzymaliśmy piękne świąteczne rękodzieła od pilnych uczennic. Dziękujemy!

 

24-26.11

Jak co tydzień trzy dwugodzinne spotkania z seniorami w bibliotece przy ul. Osiedlowej 6 i warsztaty komputerowe w pracowniach udostepnionych nam przez Uniwersytet Medyczny w Łodzi przy ul. Pomorskiej 251 i na Placu Hallera 1

Osiedlowa_2_11 (7)

24.11

Dziś spotkaliśmy się z wyjątkową grupą seniorów – liderów z Domów Dziennego Pobytu w Łodzi, które dzięki środkom z budżetu miasta zostały doposażone w nowoczesny sprzęt komputerowy. Po cyklu szkoleń z zakresu ich obsługi najbardziej zainteresowani korzystaniem z cyfrowych mediów będą pomagac swoim rówieśnikom w zrobieniu pierwszego kroku do Internetu.

24_11_MOPS (2)
Nasze spotkanie zorganizowane w sali Centrum OPUS poświęcone było „uczeniu, jak uczyć nabywania nowych umiejętności przez pokolenie 60+, a zwłaszcza kompetencji cyfrowych”. Spotkanie z 9 liderami z DDP było także dla nas, Latarników PCRS ciekawym doświadczeniem. Bezpłatne warsztaty dla seniorów to efekt współpracy wolontariuszy Latarników i Fundacji 2035 z Urzędem Miasta Łodzi: Zespołem ds Seniorów i MOPS. Z ankiet ewaluacyjnych spotkania wynika, że zaproponowana przez nas forma „edukacji do edukacji dorosłych” podobała się, a uczestnicy są zainteresowani kolejnymi warsztatami.

20.11

Wraz z Mobilnym Zespołem Edukatorów Cyfrowych 50+ odwiedziliśmy Stowarzyszenie Kutnowskie Amazonki. W Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Kutnie przy ul. Wł.Jagiełły dziesięć pań uczyło się posługiwać klawiaturą i myszką, korzystać z Internetu i wyszukiwać ważnych informacji. Drugą część pięciogodzinnego szkolenia poświęciliśmy na wspólne poznanie funkcjonalności portalu łódzkiego NFZ, a zwłaszcza Zintegrowanego Informatora Pacjenta. Drugie spotkanie z Amazonkami w najbliższą środę.

20_Kuntno Amazonki (4)

17-18.11

Nasze cotygodniowe spotkania z Internetem w bibliotece przy ul. Osiedlowej 6 i w UMedzie przy ul Pomorskiej 251 poświęcone poczcie elektronicznej i nauce przenoszenia i zapisywania plików z zewnętrznych nośników pamięci USB wyzwoliły w uczestnikach potrzebę współpracy. Okazało się, że wspólnymi siłami można zrobić więcej, szybciej i lepiej. A ile było przy tym zabawy…

17_11_osiedlowa (5)

14.11

Wraz z Mobilny Zespół Edukacji Cyfrowej dla 50 + pomagaliśmy starszym mieszkańcom Józefowa zakładać konta ZIP czyli Zintegrowanego Informatora Pacjenta.

Przy okazji pokazaliśmy wszystkie funkcjonalności portalu informacyjnego łódzkiego oddziału NFZ.

jozefow_14_1 - Kopia

12.11

Na czwartym spotkaniu z komputerem i Internetem grupa słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku Uniwersytetu Medycznego przy Placu Hallera zapoznawała się z edytorem tekstu.

Hallera_12_11 (4)

 

10.11

Seniorzy spotykający się z nami na Osiedlowej 6 nie robia przerw na długi weekend. Mają silną motywację do poznawania obsługi komputera i internetu. W poniedziałek uczyliśmy się porządków – jak oczyścic pulpit tworząc i nazywając foldery i pliki.

Robiliśmy to sami lub wykorzystywalismy do tego programy porządkujące. Za tydzień ciag dalszy

Osiedlowa_2_11 (7)

04.11

Dziś grupa 13 seniorów podczas warsztatów komputerowych na UMedzie w Łodzi uczyła się korzystać z Google Mapa. M.in wytyczaliśmy trasy dojazdu z domu na zajęcia przy ul Pomorskiej samochodem, komunikacją miejską, rowerem i pieszo, planowaliśmy podróże po kraju np. z Krakowa do Gdyni, sprawdzaliśmy najlepsze opcje dojazdu, ilość kilometrów i szacunkowe koszty wypraw. Uczestnikom bardzo podobała się funkcja Street View, którą wykorzystaliśmy, aby chodzić po głównej ulicy Łodzi: Piotrkowskiej oraz po okolicy swojego miejsca zamieszkania. Na zakończenie sprawdziliśmy prognozę pogody na święto 11 listopada. Zapowiada się słoneczny i ciepły dzień!

DOBRE Pomorska_28_10 (9)

03.11

Salę komputerową w Bibliotece przy ul Osiedlowej 6 na Bałutach w Łodzi w każde poniedziałkowe popołudnie na trzy godziny „zawłaszczają” seniorzy. W tym tygodniu grupa podstawowa poznawała tajniki formatowania tekstu tworząc własne ogłoszenia, a grupa zaawansowana zajmowała się Wikipedią, ściąganiem i zapisywaniem plików zdjęciowych oraz przeglądaniem grafik w Internecie.

osiedlowa_27_10 (1)

 

Październik 2014

29.10

Seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku UM poznają wraz z nami tajniki cyfrowego świata w kazda środę w pracowni komputerowej na Placu Hallera. Coraz liczniejsza grupa jest swietnie zorganizowana: zgodnie z latarniczą zasadą „ten kto jest krok do przody wspiera tego, co jest za nim” każdy kto lepiej i szybciej opanowuje nowe cyfrowe umiejętności pomaga pozostałym.

Hallera_29_10 (2)

28.10

Grupa „początkująca” seniorów spotykająca się w pracowni komputerowej Uniwersytetyu Medycznego przy ul Pomorskiej 251 jest coraz bardziej… zaawansowana. Na ostatnich zajeciach poznawaliśmy portale informacyjne, a nawet ogladaliśmy realcje w Łódzkich Wiadmościach Dnia.

DOBRE Pomorska_28_10 (7)

27. 10

Filia nr 3 Biblioteka na Bałutach Osiedlowa 6. Kolejne spotkanie z grupą 13 osób 55+ zainteresowanych szlifowaniem cyfrowych umiejętności. Z mniej zaawansowanymi omawialiśmy edytora tekstu, bardziej wtajemniczeni w obsługę komputera i korzystanie z Internetu poznawali Google Tłumacza.

Osiedlowa_2_11 (4)

 

18.10

Tradycyjnie od października do czerwca nasi wolontariusze prowadzą nieodpłatne zajęcia komputerowe dla pokolenia 50+. Spotkać nas można w Filii nr 3 MBP Bałuty ul Osiedlowa 6, Uniwersytecie Medycznym na Pomorskiej 251 i UTW Uniwersytetu Medycznego przy Placu Hallera 1. Zaczynamy od podstaw.

Pomorska_28_10 (5)

Skomentuj wiadomość