E demokracja z Islandii

WP_002048

Narzędzia partycypacji wciąż się rozwijają. O innowacyjnym pomyśle z Islandii mogliśmy posłuchać podczas seminarium “Łodzianie decydują – demokracja uczestnicząca w perspektywie lokalnej”.

Robert Bjarnason i Gunnar Grímsson z islandzkiej organizacji Citizens Foundation upowszechniają swoje doświadczenia z e-demokracją.

Wykorzystanie interaktywnych funkcjonalności Internetu może wg nich skuteczniej zachęcać młodych ludzi do uczestnictwa w życiu publicznym i do aktywności obywatelskiej niż tradycyjne formy. Może też uzupełniać lub wzmacniać znane już narzędzia partycypacji.

Dzięki Internetowi (oraz takim narzędziom jak Betri Reykjavík ) możliwa jest też szybsza komunikacja obywateli z lokalnymi decydentami, którzy na bieżąco śledzą poglądy mieszkańców na dany temat, poznają ich potrzeby, a także przekazują swoje opinie i odpowiedzi.

WP_002047Islandzcy goście seminarium “Łodzianie decydują – demokracja uczestnicząca w perspektywie lokalnej” podkreślali, że platforma internetowa jest jedynie narzędziem służącym do osiągania celów, nie celem samym w sobie.

Nie zastąpi innych istotnych dla budowania społeczeństwa obywatelskiego działań, może jednak przyczynić się do realnego zwiększenia ich skali.

 

Skomentuj wiadomość