W oczach internautów

1526367_706649239367529_1548394326_n

Dziadek czy… dziad. Młodzi internauci nie mają litości. Wizerunek osoby starszej kreowany w sieci jest nie tyle krzywdzący, co nieprawdziwy i okrutny.

Obchodzony 21 listopada Dzień Życzliwości to dobry pretekst do sprawdzenia, jaki wizerunek seniora i starości kreują młodzi użytkownicy Internetu. Takie zadanie postawiła sobie Fundacja 2035 działająca na rzecz budowy uniwersalnego społeczeństwa przyszłości, w której ponad 40% stanowić będą osoby 50+. Efekty badań zostały przedstawione w formie krótkiej prelekcji i prezentacji w Poleskim Ośrodku Sztuki w Łodzi podczas trwającego od godz. 10.00 Forum „Życzliwość i uśmiech: Tak trzymać”.
Już pobieżny przegląd najpopularniejszych stron w sieci pozwala wysnuć wniosek, że pozytywnych emocji nie ma tam zbyt wiele, a rozpoczęta niedawno szeroka dyskusja o konieczności zwalczania „języka nienawiści w sieci”, zdecydowanie powinna dotyczyć także postrzegania osób starszych. Wśród dziesiątek memów i komentarzy tych naprawdę życzliwych seniorom jest niewiele. Są natomiast „stare dziady” zamiast dziadków lub starszych panów, „stare baby” zamiast babć, a skrót ZUS rozszyfrowany został jako… Zakład Utylizacji Starców!
Dlaczego tak się dzieje i co zrobić, by w internecie częściej pojawiał się ciepły i budzący dobre emocje portret pokolenia 50+ i 60+ to temat do rozmowy podczas forum. Swoją prezentacją zainicjowaliśmy w łódzkich mediach dyskusję nt. społecznego postrzegania starości oraz nowoczesnych metod edukacji seniorów.

Ciąg dalszy tematu: Fantastyczni intelektualiści bez wieku za to z charyzmą

W warszawskiej siedzibie Google jako Latarnicy PC wraz z innymi wolontariuszami PCRS z Łodzi uczestniczyliśmy w spotkaniu z jednym z ojców Internetu Vintonem Grey Cerfem.  Konferencja dotyczyła prezentacji nowej strony dla seniorów. pan Cerf zrobił na wszystkich ogromne wrażenia.   Jak to Piotr (pierwszy z lewej) ładnie napisał: „Fascynujące jest to jak wielcy ludzie prostymi słowami mówią o otaczającej nas rzeczywistości i przyszłości”.

Skomentuj wiadomość