ASOS 2015 Nasza Przyjazna Przestrzeń 2

GRUDZIEŃ

03.12. 2015 Wspaniały projekt FUNDACJI 2035 i Centrum OPUS dedykowany seniorom w województwie łódzkim powoli przechodzi do historii.

Uroczyste podsumowanie.

W gościnnych salach Poleskiego Ośrodka Sztuki spotkaliśmy się z uczestnikami naszego tegorocznego projektu dotyczacego partycypacji obywatelskiej i społecznej seniorów  z całego województwa.

Szybko okazało się, że odliczyło sie dwa razy tylu senirów niz przewidywaliśmy, a co najwazzniejsze przyszło wiele osób, które o projekcie słyszało, ale nie miało okazji w nim zaistnieć. „Chcielismy dowiedziec sie, o co w tej „naszej przestrzeni” chodzi i dlaczego wzbudzała takie zainteresowanie” – tłumaczyli. Dla wszystkich znalazło siemiejsce, choć wielokrotnie dostawialismy krzesła, a listy obecności z dokumentacji skończyły sie nam na liczbie 80 uczestników….

To znaczy, że nasze działania trafiły w samo sedno potrzeb i oczekiwań. Program konferencji podzielony został na dwa bloki tematyczne.
Blok pierwszy prezentacja zadania. Celem bloku pierwszego to: podsumowanie realizacji zadania, prezentacja przebiegu, efekty i wypracowane produkty, upowszechnienie wyników ewaluacji.  Opiekun grup Mariola Kolasińska zaprezentowała wypracowane i wdrożone w życie rekomendacje seniorów dotyczące zmian w przestrzeni publicznej z zadania „Nasza Przyjazna Przestrzeń” ASOS 2014 .

Blok drugi panel merytoryczny dotyczący wyzwań w obszarze aktywnego włączania seniorów w życie publiczne. W panelu dyskusyjnym wezięli udział specjaliści z zakresu partycypacji i aktywizacji seniorów oraz osoby, które mogą pochwalić się przykładami skutecznego angażowania seniorów w procesy partycypacyjne w województwie: Grazyna Busse, Grzegorz Kowalski, Małgorzata Uptas i Andrzej Królikowski.
Na zakończenie wreczone zostały podziekowania dla seniorów wolontariuszy-liderów procesu edukacyjnego.

FOTORELACJA z konferecji na zakończenie:

 

Relacja na stronie gminy Czarnocin:

http://www.czarnocin.pl/art,108,konferencja-podsumowujaca-projekt-60

ZAPROSZENIE na konferecję W czwartek,3 grudnia zapraszamy serdecznie na uroczyste spotkanie podsumowujące II edycję projektu ”Nasza przestrzeń: Razem decydujemy!”. W programie m.in. projekt oczami realizatorów – efekty podjętych działań, bariery i wnioski na przyszłość, panel dyskusyjny: Jak przełamywać niechęć do wychodzenia z domu – dobre praktyki, pomysły, potrzeby i bariery? Czy należy zmuszać osoby starsze do aktywności, jeśli tego nie chcą? Na ile instytucje publiczne pomagają seniorom w działaniu na rzecz osób starszych? wręczenie pamiątkowych certyfikatów dla liderów część artystyczna (Występ chóru międzypokoleniowego „WNIEBOGŁOSY” z Tuszyna) poczęstunek.

LISTOPAD

GRUPA ŁASK-KOLUMNA. Niegdysiejsze letnisko łódzkich i pabianickich rodzin, „miasto-ogród” i miejsce niedzielnych wypadów na majówkę odczuwa kryzys tożsamości. Niszczeje oryginalna drewniana zabudowa wzorowana na szwajcarskich uzdrowiskach, brak miejsca spotkań lokanej społeczności, sztuczne połączenie z większym, ale troche „obcym” Łaskiem.

Seniorzy szansę rozwoju i powrotu do dawnej swietności widza w programach rewitalizacji. Czy przekonają do swoich pomysłów miejscowych decydentów? Na razie wspólnie tworzymy listę lokalnych potrzeb.

PAZDZIERNIK

 GRUPA KONSTANTYNÓW

Nowa grupa seniorów w naszym projekcie chce pracować nad wnioskami do lokalnego Budżetu Obywatelskiego. Pracowalismy nad diagnozą i rozpoznaniem potrzeb osób starszych mieszkańców Konstantynowa.Trzy zgłoszone i przedyskutowane podczas zajęc inicjatywy na rzecz lokalnych wspólnot są warte zgłoszenia do BO. Uczestnicy projektu wpólnie wypełniają formularze. Krok po kroku wspierają ich w tym eksperci z Centrum OPUS i FUNDACJI 2035. Trzeba zdążyc do 20 listopada.

27.10, Dzisiaj godz. 17:10 w TVP Regionalna o projekcie FUNDACJI 2035 i Centrum OPUS „Nasza Przestrzeń: Razem decydujemy!”

http://krakow.tvp.pl/22380161/seria-iii-26-x-2015

GRUPA ŻYCHLIN

W Żychlińskim Domu Kultury rozpoczęły się warsztaty społeczno –obywatelskie „Nasza przestrzeń. Razem decydujemy” prowadzone przez ekspertów z Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS i Fundacji 2035 z Łodzi w ramach programu ASOS (Aktywność Społeczna Osób Starszych) Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Jest to druga edycja projektu, w pierwszej seniorzy z Żychlina uczestniczyli w ubiegłym roku. Celem projektu jest pobudzanie aktywności społecznej osób w wieku 60+na rzecz środowiska lokalnego oraz poznanie narzędzi partycypacji obywatelskiej. Zajęcia prowadzone w 2014 roku zakończyły się przekazaniem powstałej w czasie warsztatów „Listy lokalnych potrzeb seniorów” do władz samorządowych miasta. W tegorocznej edycji osoby zainteresowane kontynuacją i rozszerzeniem  podjętej wcześniej edukacji będą miały okazję poznać założenia strategii polityki senioralnej MPiPS, zdobyć wiedzę na temat wagi i zakresu wyzwań społecznych wynikających ze zmian demograficznych, a przede wszystkim zaplanować działanie odpowiadające na potrzeby lokalnej wspólnoty. W tym celu będą kształcić umiejętności diagnozowania potrzeb społeczności i środowisk, poszukiwania źródeł  finansowania swoich projektów i prawidłowego sporządzania wniosków dotacyjnych i wniosków o granty. Po zakończeniu cyklu warsztatowego seniorzy otrzymają wsparcie w postaci konsultacji prowadzonych przez specjalistów ds. partycypacji i inicjatyw obywatelskich z Centrum OPUS. W odbywających się we wtorki zajęciach uczestniczą przedstawiciele pokolenia 60+ z Żychlina, osoby związane z Miejskim Kołem PZERiI, Uniwersytetem Trzeciego Wieku i Klubem Seniora

http://gminazychlin.pl/17226-warsztaty-spoleczno-obywatelskie-nasza-przestrzen-razem-decydujemy/

WRZESIEŃ

GRUPY ŁÓDZKIE

GRUPY ZAAWANSOWANE: Jak zorganizować grupę seniorów i wspólnie zrealizować ciekawy projekt? Dlaczego warto dzielić się swoimi pasjami i energią i czy wolontariat daje radość? Jak Klub seniora może skutecznie pozyskiwać środki na swoje działania? Odpowiedzi na te i podobne pytania znaleźć można podczas spotkań seniorów, które odbywają się w województwie łódzkim w ramach projektu ASOS „Nasza przestrzeń: Razem decydujemy!” realizowanego przez FUNDACJĘ 2035 i CENTRUM OPUS.
Ponad 120 osób w wieku 60+ uczestniczy w cyklach warsztatów poświęconych aktywności społecznej osób 60+. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się szkolenia dotyczące sposobów pozyskiwania funduszy na realizacje swoich pomysłów. O tym, że to możliwe przekonali się już członkowie klubów seniora m.in. z Łodzi, Tuszyna, Sulejowa, Piotrkowa czy Poddębic, którzy wystartowali w konkursie CENTRUM OPUS „Grant na lepszy start” i zdobyli dofinansowanie do 5 tysięcy złotych! Przeznaczyli je na pikniki integracyjne, gimnastykę i spotkania z rehabilitantami, wycieczki, zakup organów dla akompaniatora chóru, a nawet przedstawienie kabaretowe.

GRUPY PODSTAWOWE: Pierwsze wrześniowe warsztaty odbyły się w Bibliotece Dzielnicowej Łódź Bałuty przy ul Rojnej 39. Mieliśmy dodatkowych gosci: pracowników i stażystów z placówki. Spotkanie dotyczące komunikacji „Seniorze, jak mówić skutecznie” zakończyło się brawami dla prowadzącego, Henryka Dudka. Kolejne spotkania teoretyczno-praktyczne dotyczące partycypacji obywatelskiej seniorów  zbiegną się z głosowaniem na Budżet Obywatelski w Łodzi. Jak zawsze służyć będziemy pomocą osobom starszym. W tym roku głosowanie jest tylko przez internet lub sms-ami.

 

LIPIEC – SIERPIEŃ

Pracowite wakacje: w sierpniu prowadzimy 3 grupy, czyli osiem spotkań warsztatowych na temat podstaw wiedzy o narzędziach partycypacji obywatelskiej  seniorów w dwóch lokalizacjach: w gminie Czarnocin i Łodzi oraz cykl 4  warsztatów z zakresu wiedzy i umiejetności pozyskiwania środków na adziałania społeczne i aktywnośc obywatelską seniorów dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku nazwajacego się AkademiaSportu i  Zdrowia

W Czarnocinie przedstawicielki 60+ z Kół Gospodyń Wiejskich z okolicznych wsi z zapałem dyskutowały o problemach osób starszych na wsi i specyfice „wiejskiej starości”

Relacja na stronie gminy Czarnocin:

http://www.czarnocin.pl/art,54,aktywne-bez-wzgledu-na-wiek

„W dniu wczorajszym zakończył się cykl spotkań realizowanych w Gminie Czarnocin w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych ASOS 2014-2020. Na spotkania złożyło się pięć warsztatów tematycznych, a każde ze spotkań dzieliło się na część wykładową oraz cześć przeznaczoną na porady i konsultacje. Z terenu naszej gminy w warsztatach wzięło udział 10 kobiet, które systematycznie brały czynny udział w zajęciach. Na ostatnich zajęciach gościem był przedstawiciel Federacji Praw Konsumenta, który udzielał odpowiedzi na pytania uczestników.  Jedna z uczestniczek w sposób wierszowany opisała swoje wrażenia po szkoleniu.”

„60+”Gdy sześćdziesiąt lat minęło

Nie martw się. Nie chowaj w kąt.
Dla tych, którzy już tak myślą
To naprawdę wielki błąd.
Życie przecież się nie kończy
Nie zamykaj w domu drzwi.
I nie chowaj się za nimi,
Lecz spotykaj z znajomymi.
Rób to, na co masz ochotę.
Możliwości jest tak wiele.
Każdy całe życie marzył
By dla siebie znaleźć czas.
A więc spełniaj te marzenia.
Coś dla siebie zrób choć raz.
Tańcz i śpiewaj lub spaceruj,
Sport uprawiaj, zwiedzaj świat.
A gdy czasem sił Ci braknie
Siądź, odpocznij. Dziergaj, maluj
Szybko wtedy mija czas.
Gdy ochotę masz na kino,
Albo teatr – z grupą jedź
A nowinki w radiu, prasie, komputerze
Na bieżąco zawsze śledź.
Byś nie został wykluczony
Sobie tylko zostawiony
W czterech ścianach zamykany
Od wszystkiego odsuwany.
Chociaż młodzi mówią „głupi”
W czoło też pukają się,
Ty nie słuchaj i rób swoje,
A odnajdziesz życia sens.
Przyjmij motto „wciąż do przodu”
A gadaniem nie martw się.
Bo to Ty pokażesz młodym
Na co w życiu jeszcze stać cię.
Broń się więc i żyj aktywnie
Na tor boczny nie pchaj się.
Bywaj gdzie po sześćdziesiątce
Ludzie spotykają się.
Wiersz autorstwa Pani Urszuli Klimczak.

 

CZERWIEC – LIPIEC

Ruszamy z warsztatami dla dwóch, bardzo zróznicowanych grup w Ozorkowie i Łodzi:

I Cykl spotkań na temat podstaw wiedzy o narzędziach partycypacji obywatelskiej dla seniorów z Ozorkowa i okolic.

II Cykl spotkań warsztatowych z zakresu wiedzy i umiejetności pozyskiwania środków na adziałania społeczne i aktywnośc obywatelską seniorów dla członków Miejskiej Rady Seniorów w Łopdzi.

MAJ

Kompletujemy drużynę do pracy w projekcie.

Najwazniejsze to opracowanie harmonogramu działań na najbliższe tygodnie, czyli podpisanie umów z autorami scenariuszy nowych zajęć warsztatowych, przygotowanie skutecznej kampanii promocyjnej i spójnej identyfikacji wizerunkowej z planowanaymi infografikami.

Dzięki stałej pracy z seniorami w całym województwie nie będzie problemu z rekrutacją, zima i wiosna nawiazalismy wiele nowych kontaktów, które zaowocowały systematyczmą współpracą zwłaszcza w Zychlinie, Łasku i Kutnie.

KWIECIEŃ

Dzięki niezawodnej research’ce Grażynce K. niemal chwile po ogłoszeniu wyników konkursu dowiedzieliśmy się, że nasza Fundacja 2035 z partnerem Centrum OPUS otrzymaliśmy dofinansowanie z MPiPS na realizację kolejnej edycji projektu „Nasza Przyjazna Przestrzeń” w ramach rządowego programu ASOS. A więc do pracy!

http://www.mpips.gov.pl/aktualnosci-wszystkie/seniorzy/art,7151,wyniki-otwartego-konkursu-ofert-asos-2014-2020-edycja-2015.html