ASOS 2015 Nasza Przestrzeń: razem decydyjemy!

DSC05743

03.12 Uroczyste podsumowanie. W gościnnych salach Poleskiego Ośrodka Sztuki spotkaliśmy się z uczestnikami naszego tegorocznego projektu dotyczacego partycypacji obywatelskiej i społecznej seniorów  z całego województwa.

Szybko okazało się, że odliczyło sie dwa razy tylu senirów niz przewidywaliśmy, a co najwazzniejsze przyszło wiele osób, które o projekcie słyszało, ale nie miało okazji w nim zaistnieć. „Chcielismy dowiedziec sie, o co w tej „naszej przestrzeni” chodzi i dlaczego wzbudzała takie zainteresowanie” – tłumaczyli. Dla wszystkich znalazło siemiejsce, choć wielokrotnie dostawialismy krzesła, a listy obecności z dokumentacji skończyły sie nam na liczbie 80 uczestników….

To znaczy, że nasze działania trafiły w samo sedno potrzeb i oczekiwań. Program konferencji podzielony został na dwa bloki tematyczne.
Blok pierwszy prezentacja zadania. Celem bloku pierwszego to: podsumowanie realizacji zadania, prezentacja przebiegu, efekty i wypracowane produkty, upowszechnienie wyników ewaluacji.  Opiekun grup Mariola Kolasińska zaprezentowała wypracowane i wdrożone w życie rekomendacje seniorów dotyczące zmian w przestrzeni publicznej z zadania „Nasza Przyjazna Przestrzeń” ASOS 2014 .

Blok drugi panel merytoryczny dotyczący wyzwań w obszarze aktywnego włączania seniorów w życie publiczne. W panelu dyskusyjnym wezięli udział specjaliści z zakresu partycypacji i aktywizacji seniorów oraz osoby, które mogą pochwalić się przykładami skutecznego angażowania seniorów w procesy partycypacyjne w województwie: Grazyna Busse, Grzegorz Kowalski, Małgorzata Uptas i Andrzej Królikowski.
Na zakończenie wreczone zostały podziekowania dla seniorów wolontariuszy-liderów procesu edukacyjnego.

 

PROGRAM KONFERENCJI

§ Projekt oczami realizatorów: podsumowanie II edycji projektu „Nasza przestrzeń: Razem decydujemy!” – efekty podjętych działań, bariery i wnioski na przyszłość,

§ Panel dyskusyjny: Jak przełamywać niechęć do wychodzenia z domu – dobre praktyki, pomysły, potrzeby i bariery? Czy należy zmuszać osoby starsze do aktywności, jeśli tego nie chcą? Na ile instytucje publiczne pomagają seniorom w działaniu na rzecz osób starszych?

§  Wręczenie pamiątkowych certyfikatów dla liderów

§ Część artystyczna – chór seniorów z Towarzystwa Śpiewaczego Wniebogłosy z Tuszyna

§  Poczęstunek.

Skomentuj wiadomość